Dulaney Lions Cross Country Runners Awarded Baltimore Sun All-Metro Honors

Dulaney Lions Cross Country Runners Awarded Baltimore Sun All-Metro Honors

2018 All-Metro boys cross country first and second teams

Check out The Baltimore Sun's All-Metro first-team selections for the 2018 high school boys cross country season.

Jeff Seidel For The Baltimore Sun

Sam Keeny

South River, junior

» Ran well this season and should be one of the area's top runners next fall, which should give South River a boost

» Topped off a solid season with a third-place finish in the Class 4A state meet, the top local finisher in a race loaded with tough runners

» Won the East Region meet in a time of 16:25.30 in a strong performance

» Took third behind All-Metro runners Garrison Clark and Samuel Martin of Severna Park at the Anne Arundel County championships

Garrison Clark

Severna Park, senior

» Helped Severna Park to another Class 4A state championship this fall, especially with his performance at the state meet

» Took fourth in the tough Class 4A division in the state meet, which pushed the Falcons to the state crown

» Took first in his division of the Bull Run Invitational, clocking a time of 15:52.2

» Also won the Anne Arundel County championship, repeating as the first-place finisher with a time of 15:34.34

Drew Dailey

Dulaney, senior

» Came up with several good performances in tough races, which helped Dulaney to another strong season

» Repeated as the Baltimore County champion in that title race — winning in 16:07.8 — as the Lions scored an easy team title

» Also won the Gunpowder Falls Invitational, taking that race in 16:38.2

» After struggling in the Class 4A North Region race (10th place), he bounced back and finished sixth in the state championship run a week later

Zachary Fenton

Century, senior

» Finished his high school career with a string of strong performances for the Knights

» Closed the season by finishing second in Class 2A at the state meet

» Earned second-place performances in Carroll County and West Region meets in other postseason races

» Also took third in the Crossfire and Bull Run races earlier in the season

Camden Gilmore

Loyola Blakefield, senior

» One of the MIAA's top runners and helped lead Loyola to the MIAA A Conference title at the championship meet

» Took second place overall at that meet, losing to champion Owen Johnson of Calvert Hall in the final yards

» Won the Howard County Invitational, taking that in a time of 15:57.4

» Also took third in the Paul Short Invitational in September as Loyola took third in its division

Owen Johnson

Calvert Hall, junior

» Battled with Loyola's Gilmore to win the MIAA A Conference championship race at the end

» Made a thrilling dash in the final yards and captured first place in a time of 16:22.7, winning by eight-tenths of a second

» His win helped Calvert Hall finish in second place overall, two points behind Loyola

» Also took fourth in his division of the Bull Run Invitational

Samuel Martin

Severna Park, senior

» Teamed with runners such as Garrison Clark to give Severna Park a lineup that couldn't be beat this season en route to another Class 4A state title

» Martin took second, behind Clark, at the Anne Arundel County title meet in October

» At the East Region meet, Martin finished second behind Keeny of South River

» At the state meet, Martin took fifth place as Severna Park crushed Northwood for the team championship

Daniel Saxon

Liberty, senior

» Played a big role in leading Liberty to a fourth consecutive state championship this fall

» Senior was a team leader in many ways and capped season with a strong performance in the Class 2A state meet, taking fourth overall

» Finished fourth in the West Region meet as Oakdale knocked off Liberty in a tiebreaker

» Won the Carroll County championship race, taking first in a time of 16:30.92

Caleb Zylka

Bel Air, junior

» Became one of the area's most consistent runners this season, finishing near the top of every race he ran

» Won the UCBAC championships in 15:10.1 and captured the Class 3A North Region race in 16:29.8

» A week after the region run, took second in the state in the Class 3A meet at Hereford

» Finished second in his division at the Bull Run Invitation, coming in behind Saxon of Liberty

Second team

Ian Coleman, St. Paul's, senior

Javon Daniel, Atholton, senior

Frederick Eiland II, Oakland Mills, senior

Charlie Ferguson, Westminster, senior

Jake Gelfand, Severna Park, sophomore

Tanner Piotrowski, Arundel, junior

Alex Strawley, Howard, senior

Ronan Sullivan, Loyola, senior

Spencer Tate, Broadneck junior

2018 All-Metro girls cross country first and second teams

 

Check out The Baltimore Sun's All-Metro first-team selections for the 2018 high school cross country season.

Jeff Seidel For The Baltimore Sun

Anna Coffin

Annapolis, senior

» Finished her high school cross country career with a strong senior season

» Took third in the Class 4A state meet as Bronwyn Patterson of South River made a late kick to win it

» The previous week, Coffin beat Patterson while taking second in the East Region meet

» Also scored strong wins at Bull Run, Spiked Shoe and the Frank Keyser Invitational

Allysa Combs

Severna Park, junior

» Transferred to Severna Park from Archbishop Spalding this season and helped the Falcons win the Class 4A state title

» Finished fourth in the state — the best performance by a Severna Park runner — and helped the Falcons take the title by 23 points over Howard

» Finished fifth at the Bull Run meet at Hereford, the same course the state championship is run on

» Also took third in the White Clay Creek Classic as Severna Park won that event, too

Haley Cummins

C. Milton Wright, junior

» Has been one of the area's dominant cross country runners since the start of her career two years ago

» Won the Class 3A state championship her first two years but stumbled there this season, finishing fourth on a cold and blustery day

» Won the Class 3A North Region race, taking that in 19:11.1

» Also captured the Harford Invite in 18:40.9, beating teammate and All-Metro pick Lindsay Perry by nearly 45 seconds

Amanda Eliker

Howard, junior

» Improved throughout the season and did some of her best running in the final postseason meets

» Won the Howard County championship race in a time of 18:51.95

» Finished second in the Class 4A North Region, the top local finisher in the race

» At the state meet, Eliker took fifth place in the Class 4A run, one of the toughest at Hereford

Samantha Facius

Mount de Sales, senior

» Ran as the team's No. 1 for most of this season before Juliette Whittaker, another All-Metro pick, began to overtake her late

» Finished second in the IAAM A Conference championship race, falling to Whittaker after leading for a good part of the way

» Also finished second behind Whittaker at the state private school title meet after the IAAM meet in November

» Will likely be running for Delaware or Maryland next year; senior is still working on that decision.

Rubie Goffena

Manchester Valley, freshman

» Started her high school career with a spectacular freshman season, winning most of the races she ran in

» Won the Carroll County title meet in 19:24.4 and the Class 3A West Region race (20:48.3) before finishing fifth in the state meet

» Also won the Crossfire Invite in 20:12.2 earlier this season and took the Westminster Invite four days later (19:23.0).

» Will be one of the top cross country runners in the area for the next three years

Emily Konkus

Hereford, senior

» Played a big role in Hereford repeating as the Class 2A state champion this season and winning a fourth consecutive crown

» Won the Class 2A state title in a time of 19:38.03, winning by nearly 13 seconds

» Claimed her second consecutive Class 2A state crown; she took first last year in 19:40.5 as the Bulls won the title

» Also captured the Baltimore County championship race this season in a time of 19:09.4

Lindsey Perry

C. Milton Wright, junior

» Might have been in teammate and fellow All-Metro pick Haley Cummins' shadow a bit this season but still ran very well

» Took seventh in the Class 3A state meet on a windy day; her time (19:49.4) was over a minute better from the season before

» Finished second to Cummins in the North Region meet

» Also grabbed the runner-up spots in the Harford Invite, as well as the UCBAC Chesapeake championships

Juliette Whittaker

Mount de Sales, freshman

» Came on strong in the final part of the season as Mount de Sales had a season to remember

» Often ran as the Sailors' No. 2 but made a late charge to win the IAAM A Conference title meet, beating teammate and fellow All-Metro pick Facius in 19:37.71

» Won the state private schools title meet, capturing that in 18:59.4.

» As a freshman, will likely be one of the area's best runners for the next three years and keep the Sailors in the hunt

Second team

Anna Albergo, Dulaney, freshman

Mollie Fenn, Broadneck, freshman

Kathryn Hopkins, Winters Mill, sophomore

Anna Janke, Broadneck, junior

Sara Kindbom, Howard, sophomore

Faith Meininger, River Hill, sophomore

Julia Merriman, Notre Dame Prep, sophomore

Mackenzie Morrison, Bel Air, freshman

Brooke Ruffin, Dulaney, senior